Miért szükséges az élethosszig tartó tanulás?

2024-09-23

Az Európai Unió az elöregedő és fogyó munkaerő jelentette kihívásokkal néz szembe, amit a munkavállalókat és a munkahelyeket érintő technológiai fejlődés gyors üteme is súlyosbít. Ezeket a kihívásokat csak úgy lehet kezelni, ha több felnőtt képzése valósul meg.

A szociális jogok európai pillérének első alapelve kimondja, hogy mindenkinek joga van a minőségi és inkluzív oktatáshoz, képzéshez és az egész életen át tartó tanuláshoz. Az EU célul tűzte ki, hogy 2030-ra a felnőttek legalább 60%-a részt vegyen valamilyen képzésben (növelve a 2010-es 12,5%-os részvételi arányt).

A készségekkel kapcsolatos kihívás

A technológiai fejlődés és a növekvő globális verseny hatására a munkaerőpiac gyorsan változik. Az Európai Unió gazdasági növekedésének fenntartása és versenyképességének javítása, valamint a társadalmi egyenlőség és befogadás biztosítása érdekében folyamatosan igazodni kell ezekhez a folyamatokhoz. Biztosítani kell a munkaerő megfelelő képzettségét. 
A „készségekkel kapcsolatos kihívás” a teljes munkaerőpiacot érinti, ez a felnőttek oktatásban, képzésben való részvételének szükségességét vonja maga után.

Az olyan uniós szakpolitikai kezdeményezések, mint a 2016-os Upskilling Pathways kezdeményezés, a 2020-as készségekről szóló paktum és az egyéni tanulási számlákról szóló 2022-es tanácsi ajánlás csak néhány példa arra, hogy az EU a pénzügyi források biztosítása mellett konkrét intézkedések révén igyekszik elérni a kitűzött célt. 

A legnagyobb kihívást az jelenti, hogy ezeket a kezdeményezéseket helyi és regionális szinten is hatékonyan kell végrehajtani, hogy elérjék a célcsoportokat. Különösen nehéz ez az „alacsonyan képzettnek” minősítettek esetében.
További kihívást jelent a vállalkozások bevonása és támogatása a munkavállalók képzésében, különösen a mikro- és kisvállalkozások esetében. A Cedefop-Eurofound európai vállalati felmérése szerint jelenleg a vállalatok kevesebb mint 20%-a használja ki azt a lehetős
éget, hogy a készségfejlesztésbe való fokozott befektetéssel növelje üzleti teljesítményét. Miközben a munkáltatók döntő szerepet játszanak a felnőttek képzésben való részvételének fellendítésében, sok szervezet alábecsüli a teljes munkaerő, különösen az alacsonyan képzett és idősebb munkavállalók készségfejlesztésébe és jólétébe való befektetés értékét. A jól képzett és elkötelezett munkaerő azonban kritikus stratégiai eszköz az üzleti növekedés előmozdítása és a versenyelőny fenntartása szempontjából.

Felnőttek részvétele oktatásban, képzésben

A Cedefop elkötelezett a felnőttek képzésben való részvételének szisztematikus és integrált megközelítése mellett, amely a különböző szakpolitikákon keresztül valamennyi érdekelt fél részvételét megköveteli, és magában foglalja: 
  • Az irányítás és a finanszírozás racionalizálását a szakpolitikák közötti koordináció érdekében.
  • A regionális és helyi szereplők felhatalmazását az iránymutatásra, a személyre szabott megoldások nyújtására és a partnerségek megerősítésére. 
  • A munkaadók bevonását a folyamatos készségfejlesztésbe, különösen a mikro- és kisvállalkozások esetében, és egy olyan tanulási kultúra előmozdítását, amely a képzést stratégiai befektetésnek tekinti. 
  • Az egyének középpontba állítását az élethosszig tartó tanulás útjain, a kiszolgáltatott csoportokra összpontosítva.
 Ez a szisztematikus és integrált megközelítés segíteni fog a Cedefop 2035-ig terjedő hosszú távú perspektívája által feltárt készséghiányok némelyikének kezelésében, ideértve például a következőket: 
  • Kis mértékű hiány számítógépes ügyintézőkből és irodai segédmunkásokból, mivel ezek a szerepek egyre inkább automatizálódnak. 
  • Közepes mértékű hiány az információs és kommunikációs technológiákat ismerő személyzetből a növekvő kereslet miatt. 
  • Az ápolásban és gondozásban dolgozó munkavállalókból továbbra is nagy hiány mutatkozik a népesség elöregedése miatt.•
  • Az építőipari dolgozók hiánya pedig a zöld átálláshoz kapcsolódóan mutatkozik meg.
Amint azt az Európai Bizottság közelmúltbeli, a hiányszakmákról szóló cselekvési terve is mutatja, a készséghiány kezelése mind az európai, mind a nemzeti politikai döntéshozók számára kiemelt prioritás, mivel veszélyezteti Európa versenyképességét és a zöld és digitális átállás igazságos megvalósításának lehetőségét. A stratégia középpontjában továbbra is a fel- és átképzés, valamint az élethosszig tartó tanulás áll, támogatva az alulreprezentáltak munkaerő-piaci aktivizálódását, és biztosítva, hogy senki ne legyen hátrahagyva.

Az Europass élethosszig tartó tanulást támogató eszközei 

Az Europass átfogó és hasznos eszköztár biztosításával támogatja a munkavállalókat az élethosszig tartó tanulásban.

Felnőttkori tanulás témában itt olvashat további cikkeket: 
https://erasmusplusz.hu/erasmus_hirek?filter=3::Feln%C5%91tt%20tanul%C3%A1s

Forrás: https://www.cedefop.europa.eu/en/news/imperative-lifelong-learning