Három módszer a munkaerőhiány kezelésére és az új uniós munkavállalók bevonására

2024-11-12

Innovatív módszerekkel a vállalatok vonzóbbá tehetik nyitott pozícióikat, könnyebben találhatnak megfelelő jelölteket és jelentősen csökkenthetik a fluktuációt!

Európa-szerte egyre több iparágban válik sürgető problémává a munkaerőhiány. A szakképzett munkaerő hiánya napról-napra égetőbb, mivel az idősebb munkavállalók nyugdíjba vonulnak, és folyamatosan nő az új, digitális és zöld készségek iránti kereslet.

Tudj meg többet a zöld készségekről!

Az Eurofound legfrissebb jelentése rávilágít, hogy ez a jelenség nem csupán a termelékenységet, hanem az ügyfél-elégedettséget és a szolgáltatásokhoz való hozzáférést is hátrányosan érinti.

A jelentés alapján az EURES három olyan módszert emel ki, amelyekkel a vállalkozásoknak sikerült vonzóbbá tenniük magukat az uniós munkavállalók számára.

Juttatások és munkakörülmények javítása

Egy horvát szálloda a COVID-19 világjárvány után emelte a béreket, túlóradíjakat és bónuszokat, miközben lakhatási támogatást és rugalmas munkalehetőségeket kínált. Ennek eredményeként sikerült megtartaniuk a meglévő munkavállalókat, valamint vonzóbbá tenniük magukat a diákok és családi kötelezettségekkel rendelkező munkavállalók számára.

Hasonló lépéseket tett a francia Saint-Gobain is, amely ingyenes buszjáratokkal és egészségügyi ellátással tette vonzóbbá ajánlatait az újonnan felvett munkavállalók számára.

Célzott toborzási stratégiák

Az Ipsos prágai irodája friss diplomásokat céloz meg, figyelembe véve, hogy sok új munkatárs családot szeretne alapítani. Ennek érdekében heti két nap távmunka lehetőséget és munkahelyi bölcsődét kínálnak. Ezek az intézkedések hozzájárulnak ahhoz, hogy alacsonyan tudják tartani a fluktuációs rátát.

Ezen kívül egy spanyol építőipari vállalat Peruból toborzott alagútspecialistákat, akik számára utazási és lakhatási költségeket fedezték.

Rugalmas munkaidő bevezetése

A magyar Talk-A-Bot cég lehetőséget biztosít informatikai szakembereinek rugalmas munkavégzésre, akár heti három napon, ami segített nekik túllépni a helyi szakemberhiányon. A személyzet egyötöde (22%) nő, a cég pedig igyekszik eloszlatni azt az elképzelést, miszerint az informatika kizárólag a fiatalok szakterülete.

Az osztrák eMagnetix cég pedig 30 órás munkahétre váltott teljes fizetés mellett, ami jelentős érdeklődést keltett az álláspályázók körében.

A teljes kiadvány megismerhető: A munkaerőhiány kezelésére irányuló vállalati gyakorlatok | European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions

Forrás: A munkaerőhiány kezelése: három módszer az új uniós munkavállalók bevonására - Európai Unió