„Lemaradok, ha nem sietek?”: Karrierépítés FOMO nélkül a saját tempódban.
Hogyan találjunk rá a saját utunkra és tempónkra a zajos online világban?
A közösségi média tele van sikersztorikkal: fiatal vállalkozók, digitális nomádok, gyors karrierváltók, tizenéves CEO-k, akik látszólag pillanatok alatt értek el mindent.
Miközben inspirálónak tűnnek, könnyen kiválthatják belőlünk az érzést: „Én miért nem tartok még ott?” vagy „Biztosan lemaradok valamiről, ha most nem lépek!”. Ez az érzés a FOMO – azaz a fear of missing out – klasszikus esete, ami ma már nemcsak a társasági életben, hanem a karrierben is jelen van.
Pedig a karrierépítés nem verseny, és még csak nem is lineáris folyamat.
Mindenkinek más a tempója, az élethelyzete, az elérhető lehetőségei és az aktuális prioritásai. Fontos lenne, hogy ne másokhoz, hanem saját magunkhoz mérjük a fejlődésünket – és közben ne veszítsük el az örömöt, a kíváncsiságot és a spontaneitást.
Ebben a cikkben segítünk felismerni az összehasonlítási csapdákat, kialakítani a saját céljaidat – és elengedni a merev, előre megírt forgatókönyveket.
FOMO a karrierben – Amikor úgy érezzük, mindenki más előrébb tart
A közösségi médiában megosztott sikerek gyakran csak a jéghegy csúcsát mutatják. Látjuk az új pozíciókat, díjakat, szerepléseket, de a háttérben meghúzódó kudarcokat, kétségeket, újrakezdéseket már nem.
Könnyen kialakul az a benyomás, hogy mások tudatosabban, gyorsabban és egyenesebben haladnak előre, miközben mi toporgunk.
Ez a fajta összehasonlítás nagyon káros és félrevezető. Nemcsak torz képet ad, hanem elbizonytalanít, felesleges nyomást gyakorol, és eltereli a figyelmünket a saját céljainkról.
Ehelyett érdemes időt szánni arra, hogy átgondoljuk: nekünk mit jelent a siker.
Mi az, ami tényleg fontos, ami összhangban van az értékrendünkkel és életstílusunkkal?
Lehet, hogy nem a gyors előmenetel, hanem a tanulás, a rugalmasság vagy épp az egyensúly a cél – és ez is teljesen rendben van.
Ne feledd:
- A „LinkedIn-glamour” jelenség: mindenki sikereit látjuk, a küzdelmeit nem.
- A karrierféltékenység természetes érzés – de nem 100%-os iránytű.
- A különböző élethelyzetek, lehetőségek és időzítések miatt nincs „normális” tempó.
A karriertervezés paradoxona – Tervezni kell, de rugalmasan
Sokan úgy gondolják, hogy a sikeres karrierhez részletes, előre kidolgozott terv kell.
És valóban: az irány meghatározása, a célok kitűzése és a tudatosság fontos. De ha túl mereven ragaszkodunk az elképzelt forgatókönyvhöz, könnyen bezárkózunk– és nem vesszük észre azokat a lehetőségeket, amik épp az útközben bukkannak fel.
A karrierutak többsége nem előre kiszámítható. Sokszor egy véletlen találkozás, egy új, szokatlan érdeklődési terület vagy egy nehézség indítja el bennünk az igazi változást.
Ezek az úgynevezett „krisztallizációs élmények” – amikor hirtelen összeáll valami, amit addig nem láttunk tisztán. Ezért érdemes tudatosan helyet hagyni a váratlan fordulatoknak is, és nem félni az út közbeni újratervezéstől és irányváltoztatástól.
Ne feledd:
- Tervezni jó – irányt ad, de nem kőbe vésett útvonal.
- A váratlan lehetőségek, fordulatok és véletlenek gyakran visznek előrébb, mint a túl szoros kontroll.
- A kristallizációs élmények (pl. egy workshop, egy külföldi tapasztalat, egy új hobbiból kinövő karrier) nem kiszámíthatók, de életre szólók lehetnek.
A tervezésben segítségedre lehet az Europass is! Ismerd meg szolgáltatásainkat.
Találd meg a saját tempódat – és tarts ki mellette
Mindenkinél más ütemben történik az érés, a fejlődés és a karrierépítés. Van, aki már huszonévesen pontosan tudja, mit akar, másoknak ehhez több időre, tapasztalatra és belső munkára van szükségük. Egyik út sem jobb vagy rosszabb – csak más.
A lényeg az, hogy megtaláljuk, mikor és hogyan tudunk a legjobban működni.
Ehhez érdemes figyelni saját magunkat: mikor vagyunk energikusak? Mikor élvezzük igazán a munkát? Mikor érezzük, hogy haladunk?
A lassabb időszakokat sem kell szégyellni. Sokszor ezek alatt érlelődik valami, ami később nagy lépést hoz.
A látszólagos „állásidő” is lehet értékes – ha reflektálunk, tanulunk belőle, és közben építkezünk belül.A legjobb eszköz ehhez a naplózás vagy a saját mérföldkövek követése. Ha nemcsak az előléptetéseket, hanem a tanulságokat, kis áttöréseket és új készségeket is dokumentáljuk, sokkal reálisabb képet kapunk arról, merre tartunk – és miért.
Ne feledd:
- A belső ritmus felismerése: mikor vagy a legproduktívabb, mikor jön meg a lendület?
- Nem baj, ha most épp nem haladsz látványosan – lehet, hogy épp érlelődik benned valami.
- Lassulás ≠ lustaság. Sokszor a legnagyobb váltás belül történik meg először.
Hosszú távon az alkalmazkodóképesség a legnagyobb erő
A karrier nem sprint, hanem egyéni utazás – és még csak nem is feltétlenül lineáris.
A nem lineáris karrierutak, ahol a váltások, újrakezdések, irányváltások is helyet kapnak, egyre elismertebbek. Már nem csak egy irányba lehet haladni, nem csak egy szakma létezik egész életre. Ehelyett a sikeres karrier ma inkább mozaikos: különböző tapasztalatok, szerepek, kihívások és váltások sorozata.Ez a fajta karrierépítés nem csak egyre gyakoribb, de szükségszerű is: a technológiai változások, a hosszabb munkával töltött évek és a megváltozott értékrendek mind azt kívánják meg, hogy rugalmasan tudjunk reagálni az új helyzetekre.
Aki nyitott a tanulásra, képes újragondolni önmagát, és nem ragaszkodik görcsösen az elképzeléseihez, az sokkal könnyebben megtalálja a helyét – és új lehetőségeket is észrevesz.
A véletlen, a spontán döntések, a kísérletezések nemcsak gazdagítják a karriert, de olyan oldalainkat is aktiválják, amik a tervezés során talán el sem jutottak volna hozzánk.
Ne feledd:
- A karrierút ma már nem feltétlen lineáris – inkább hasonlít egy kaleidoszkóphoz, mint egy létrához.
- A legjobb út nem is biztos, hogy már létezik – lehet, hogy épp te taposod ki.
- Hosszú távon az alkalmazkodóképesség válik a legnagyobb erőnkké – nem az, hogy mennyire tudjuk előre megtervezni az utunkat.
Álláskereső kisokos rovatunkban számos cikket találsz még a témában!
Szerző:
Kereszti Zsófia
Olvasd el „Út a tudatos karrierhez: Önismerettől az önvezetésig” cikksorozatunk többi részét is!