„Most akkor mit kezdjek magammal?” – Karrieriránytű bizonytalanoknak

2025-05-14

Hogyan lehet felismerni a belső motivációkat és értékeket, ha valaki teljesen elbizonytalanodott a pályaválasztás vagy váltás előtt?

Út a tudatos karrierhez: Önismerettől az önvezetésig

Biztos nem vagyok egyedül azzal a felismeréssel, hogy a legtöbb rajzfilm, főleg napjainkban, inkább nekünk felnőtteknek, vagy fiatal felnőtteknek készül.
És biztos vagyok benne, hogy te is fel tudsz idézni legalább egy olyan karaktert vagy mesét, amellyel mélyen tudsz azonosulni.

De hogyan kapcsolódik mindez a karrierútkereséshez és a belső bizonytalansághoz? 

Úgy vélem, hogy nem véletlen, hogy egyes karakterek ennyire vonzanak bennünket – mert ezek a figurák valamilyen értelemben fontos üzeneteket hordoznak számunkra. Az ő történetük segíthet minket is abban, hogy megtaláljuk a saját irányunkat.

Ezen a ponton egy konkrét rajzfilm, az Agymanók ihletett meg. Az ottani érzelmek és karakterek valóban rávilágítanak arra, hogyan lehet felismerni és érteni a belső motivációkat és értékeket, amelyek segíthetnek tisztábban látni a karrierünk és életünk következő lépéseit.

A történet egy kislány elméjében játszódik, akit az érzelmei irányítanak mindennapi élete során. A filmben az érzelmek apró, megszemélyesített lényekként jelennek meg, a magyar címben erre utal az "agymanók" kifejezés. Az eredeti cím ("Inside Out") szó szerint azt jelenti, kifordulva, a film koncepciójában pedig azt, hogy önmagunkból kifordulva.

A mese főhőse az 1. és a 2. részben is rengeteg bizonytalansággal küzd és szó szerint keresi belső iránytűjét a változások: költözés, iskolaváltás, tanulmányok, barátok és karrier, valamint a kavargó érzelmek közepette.

Elméjében a kormányt felváltva kaparintják meg a különböző érzések, olyan utazásra vive minket, ami számunkra is hasznos lehet.

Korábban tapasztaltam már, hogy például az irigység mennyire beszédes és inspiráló tud lenni, de ha jobban belegondolunk a maga módján, az összes “manó” fontos módon kommunikálja az értékeinket, igényeinket, vágyainkat. 

Hogy hogyan? Ezt fejtem ki cikksorozatom első részében.  

1. Derű

Riley, a főhős első számú és legmeghatározóbb érzelme, aki a többi érzelem között a vezető szerepet tölti be. Riley szüntelen jókedvéért és öröméért felel. Melegszívű, optimista, és mindenben meglátja a jót.

Az öröm remek iránytű lehet a számodra, hiszen akkor válik igazán élvezetessé a munkád, ha kihasználhatod az erősségeidet, elmélyülhetsz benne, és feltölt energiával. Éppen ezért érdemes tudatosan megfigyelned, milyen tevékenységek segítenek a flow-állapot elérésében, és mi az, ami lemerít vagy éppen feltölt.

Vezess naplót a munkáddal kapcsolatos tevékenységekről! Rögzítsd, mi történt veled egy adott napon: figyeld meg, mikor érzed magad motiváltnak, koncentráltnak vagy energikusnak, és azt is, mikor tör rád unalom, nyugtalanság vagy frusztráció. Írd le azt is, hogy éppen milyen feladatot végeztél ezekben a pillanatokban – így könnyebben felismerheted, mi támogatja, és mi hátráltatja a szakmai fejlődésedet. 

2. Bánat

Ő Riley szomorúsága. A többi érzelemmel ellentétben nehezen találja a szerepkörét Riley életében, és rosszul viseli, hogy negatív érzelemmel tölti el a kislányt.

A bánat, szomorúság gyakran valamilyen veszteség élmény kapcsán jelenik meg bennünk.

Furcsa gyakorlat lehet, de régen a testvérem gyakran úgy segített egy-egy helyzetben dönteni, hogy feldobott egy érmét, előtte pedig az egy-egy opciót összekötöttük az érmedobás végkimenetelével. Az eredményre adott reakcióm - öröm vagy bánat - egyértelmű üzenetet adott arról is, hogy mit akartam valójában.

Ez a gyakorlat segíthet értelmet adni a karriered során megélt veszteségeknek vagy csalódásoknak. Gondolj egy karrieredben megélt veszteségre, egy lehetőségre, amiről lecsúsztál, egy nehéz helyzetre, amely bánatot, frusztrációt vagy csalódást okozott.

Írd le, mi történt, hogyan érezted magad akkor, és milyen hatással volt rád

3. Harag

A rajzfilmben ez az érzelem azért felel, hogy Riley erős, magabiztos legyen, ha bármi baj érné őt. Temperamentumos, türelmetlen, és ha nem megy minden a tervek szerint, szó szerint felrobban mérgében.

A harag gyakran jelzi, hogy valami fontos számunkra, de nem úgy alakul, ahogyan szeretnénk. Karrierútkeresés során a harag figyelmeztethet minket arra, hogy:

  • nem érezzük magunkat megbecsülve,
  • nem vagyunk összhangban az értékeinkkel,
  • mások átlépték a határainkat,
  • egy mélyebb vágyunk nem teljesült. 

Ez a gyakorlat segít feltárni, hogy a haragod mögött milyen tanulság és irány rejlik.

Gondolj egy karriereddel vagy útkereséseddel kapcsolatos helyzetre, amely dühöt vagy frusztrációt váltott ki benned. 

Írd le részletesen: mi történt, kik voltak érintettek, mit éreztél?Próbáld meg elkapni a gondolataidat is: Mit mondtál volna legszívesebben? Mi volt az igazságtalannak érzett rész? 

Nézz rá erre a helyzetre kívülről, és válaszolj ezekre a kérdésekre:

  • Miért érintett meg ennyire ez a helyzet? (Milyen értéked sérült?)
  • Mit szeretnél, hogyan alakult volna? (Mi lenne az ideális verzió?) 

4. Undor

Riley ítélőképességének megfelelő működéséért felel. Önfejű, szókimondó és néha kicsit bumfordi. Viszont mindig a legjobb szándék vezérli, annak érdekében, hogy Riley helyes döntéseket hozzon, még ha ezzel a többiek az esetek nagy részében nem is értenek egyet. 

Karrierútkeresés során az undor rámutathat arra, hogy:

  • egy adott munkahelyi kultúra, tevékenység vagy szerep nem összeegyeztethető a valódi énünkkel,
  • valamilyen helyzetben manipulációt, kétszínűséget vagy etikátlanságot érzékelünk,
  • túl sok kompromisszumot kötünk, és eltávolodtunk saját hitünktől és céljainktól. 

Ez a gyakorlat segít megérteni, hogy az undorod mi ellen tiltakozik, és merre mutathat kiutat vagy tisztulást a karrieredben.

Gondolj egy karriereddel vagy munkáddal kapcsolatos helyzetre, amely undort, viszolygást vagy belső ellenállást váltott ki belőled.Írd le részletesen: Mi történt? Kik voltak érintettek? Mi volt az a konkrét dolog, ami az undort kiváltotta?

Engedd meg magadnak, hogy szavakba öntsd a belső reakciódat. Pl.: „Ez számomra elfogadhatatlan, mert…” 

A „Nem Lista” létrehozása 

Most írj össze egy listát azokról a dolgokról, amelyeket biztosan nem akarsz a karrieredben.

Ezek lehetnek konkrétumok (pl. „Nem akarok olyan helyen dolgozni, ahol…”) vagy általános elvek is. 

Például: 

  • Nem akarok olyan munkát, ahol nincs valódi hatásom a dolgokra.
  • Nem akarok olyan munkahelyi közeget, ahol a versengés toxikus.
  • Nem akarok olyan feladatokat, amelyek ellentmondanak az értékrendemnek. 

Ezzel tudatosítod a saját határaidat, és segítesz magadnak elkerülni a rossz döntéseket. 

5. Majré

Riley biztonságának megóvása képzi fő feladatát. Pesszimista és aggályos, idejét folyamatosan az tölti ki, hogy a lehetséges katasztrófákat, veszélyeket elemezze, melyek Rileyt érhetik mindennapi élete során.

A félelem gyakran gátként jelenik meg a karrierünkben, de valójában nem mindig azt mutatja meg, hogy mitől kell menekülnünk – hanem azt is, hogy merre érdemes mennünk. Sokszor éppen az a dolog, amitől a legjobban félünk, az jelzi, hogy hol rejlik a legnagyobb növekedési lehetőségünk.

Ez a gyakorlat segít felismerni, hogy a félelmeid milyen üzenetet hordoznak a karriered és az útkeresésed szempontjából.

A félelemnek két oldala van: 

  • Az egyik védelemként szolgál, és megóv valamitől, ami valóban ártalmas lehet számodra.
  • A másik kihívásként jelenik meg, és egy olyan irányba mutat, amely fejlődést hozhat. 

Kérdezd meg magadtól:

  • Ez a félelem figyelmeztetés vagy inkább egy növekedési lehetőség?
  • Ha nem lenne bennem ez a félelem, mit tennék másképp a karrieremben? 

A félelem mögötti szükséglet feltárásaMinden félelem mögött van egy rejtett szükséglet. Nézz rá az érzésre, és próbáld megfogalmazni:

  • Mit próbál ez a félelem megvédeni bennem?
  • Milyen erőforrásra lenne szükségem, hogy ezt a félelmet csökkentsem? (Tudás, támogatás, önbizalom?)
  • Van olyan múltbeli tapasztalat, amely miatt ez a félelem kialakult? Ha igen, mit tanított nekem?  

Összegzés

A karrierútkeresés gyakran érzelmi hullámvasút: tele van bizonytalansággal, kérdésekkel és belső feszültségekkel. Az Agymanók karakterei azonban rávilágítanak arra, hogy minden érzelem – legyen az öröm, bánat, harag, undor vagy félelem – értékes irányjelző lehet az önismeret és az önvezetés útján.

Az öröm megmutatja, hol találjuk meg a flow élményt és mi tölt fel minket energiával. A bánat segít feldolgozni a veszteségeket, és tisztázza, mi igazán fontos számunkra. A harag rávilágít a határainkra és azokra az értékekre, amelyeket védeni akarunk. Az undor figyelmeztet, ha egy helyzet nem összeegyeztethető a hitünkkel vagy önazonosságunkkal. A félelem pedig – ha megfelelően értelmezzük – nemcsak visszatarthat, hanem új lehetőségekre is rámutathat.

Az érzelmek tudatos vizsgálata és megértése segíthet abban, hogy ne sodródjunk a döntéseinkben, hanem aktívan és tudatosan építsük a karrierünket. Ha megtanulunk figyelni ezekre a belső jelzésekre, akkor nemcsak a munkánkban, hanem az életünk más területein is nagyobb önazonosságot és elégedettséget élhetünk meg.

A következő alkalommal, amikor bizonytalanságot érzel, ne csak elhessegesd az érzéseidet – inkább figyeld meg őket! Lehet, hogy épp ezek vezetnek el a számodra legjobb úthoz. 

5 tipp – így segíthet leküzdeni a bizonytalanságot az Europass!

  1. Ismerd meg kiadványainkat és cikksorozatainkat, találj további tippeket és trükköket, melyekkel tudatosabban vághatsz bele a karriered tervezésébe! https://europass.hu/kiadvanyok https://europass.hu/europass/job 
  2. Légy büszke az eddig elért eredményeidre! Az Europass dokumentumaival kiválóan bemutathatod végzettségeid, szakmai tapasztalataid. https://europass.hu/europass/docs/list 
  3. Mélyítsd tudásod a munkaerőpiac legfrissebb trendjeiről! Ismerd meg, hogy melyek a legfontosabb készségek és melyik területeken mutatkozik a legnagyobb kereslet az Európai Unió munkaerőpiacán.
    https://europa.eu/europass/eportfolio/screen/skills-intelligence?lang=hu 
  4. Naprakészek digitális készségeid? Az Europass tesztjével könnyedén kiderítheted!
    https://europass.europa.eu/hu/europass-szolgaltatasok/test-your-digital-skills
  5. Több lehetőség, több esély a megfelelő karrierutad megtalálására! Készítsd el ingyenes Europass profilod, és böngéssz a portálon található tanulmányi és álláslehetőségek között!
    https://europass.europa.eu 

Ha szeretnél tippeket kapni szakmai önbizalmad építéséhez tarts velünk jövő héten is! 

Szerző: Kereszti Zsófia