Minden egy helyen, amit a készségek hitelesítéséről tudni érdemes!

2025-04-14

A Cedefop új internetes tudástárral segíti azokat, akik a különböző nem formális és informális tanulással szerzett készségek hitelesítésén dolgoznak.

Egy olyan világban, ahol gyakorlatilag bárhol tanulhatunk, például az osztálytermekben és a munkahelyeken, a közösségi projekteken vagy akár a személyes tapasztalatokon keresztül is, a készségek láthatóvá és összehasonlíthatóvá tétele, azaz a hitelesítés fontosabb, mint valaha. A formális oktatáson kívül, munka, önkéntesség vagy élettapasztalatok révén szerzett tudás hitelesítésével új lehetőségek nyílnak meg, melyek lehetővé teszik az egyének számára, hogy képesítésekhez jussanak, pályát váltsanak vagy részletesebb profillal vegyenek részt a munkaerőpiacon. 

Ezt felismerve a Cedefop elindított egy új „információs portált a nem formális és informális tanulás hitelesítéséről”. Ez egy interaktív eszköz, amelyet arra terveztek, hogy Európa-szerte támogassa a politikai döntéshozókat, szakértőket és érdekelt feleket abban, hogy az egyének tudásában és képességeiben rejlő lehetőségeket teljes mértékben kiaknázzák. 

Az ideáig vezető út

A Cedefop több mint 20 éve a hitelesítés élvonalában van, szorosan együttműködik az Európai Bizottsággal és az Európai Képzési Alapítvánnyal az európai hitelesítési politikák elemzése és alakítása érdekében.
A hitelesítésekről szóló 2012-es tanácsi ajánlást követően az uniós tagállamok jelentős előrelépést tettek a nemzeti hitelesítési rendszerek kialakítása terén. Továbbra is kihívást jelent azonban a széles körű hozzáférhetőség biztosítása és a hitelesítések hatásának maximalizálása.
​A Cedefop hitelesítési eszközének elindítása jelentős előrelépést jelent számos sürgető uniós kezdeményezés - például a versenyképességi iránytű és különösen annak szerves része, a Készségek Uniója - végrehajtásának támogatásában. - Jürgen Siebel, ügyvezető igazgató, Cedefop

Hitelesítési adatok és szakpolitikai információk egy helyen

A Cedefop hitelesítéshez kapcsolódó információs portálját úgy tervezték, hogy az Európai Unió térségében az érvényesítéssel kapcsolatos adatok és szakpolitikák legfontosabb forrása legyen. A legfrissebb európai adatokat (2023) és szakpolitikai iránymutatásokat integrálja, így a felhasználók számára zökkenőmentes lehetőséget kínál a hitelesítési trendek feltárására, az országos szakpolitikák összehasonlítására és a személyre szabott információk elérésére.
Az eszköz elsősorban a politikai döntéshozók, a minisztériumok szakértői, a szociális szférában dolgozó partnerek, a hitelesítéssel foglalkozó ügynökségek és a civil társadalmi szervezetek számára tesz szolgálatot, de értékes mindazok számára is, akiket érdekel, hogyan épül fel az érvényesítés a különböző uniós országokban. A legfontosabb jellemzők a következők: 
  • Átfogó országos áttekintés, amely az összes uniós tagállam, az EFTA-országok és hamarosan az ETF kiválasztott partnerországainak hitelesítési szabályait vizsgálja.
  • Összehasonlító betekintés az egyes országok hitelesítési gyakorlatainak összehasonlítása érdekében.
  • Részletes tematikus kimutatás, amely olyan témákban merül el, mint például a munkaerő-piaci érvényesülés, a finanszírozás és a minőségbiztosítás.
  • Interaktív, felhasználóbarát felület a legfontosabb hitelesítési adatok, szakpolitikai trendek és jógyakorlatok eléréséhez. 
Hitelesítés: az uniós prioritások kulcsfontosságú eszköze 

A hitelesítés akkor működik a legjobban, ha más szakpolitikákkal együtt alkalmazzák. Úgy döntő szerepet játszhat Európa legfontosabb kihívásainak kezelésében, többek között:• Versenyképesség és készséghiány: a Draghi-jelentés kiemeli, hogy Európa versenyképessége egyre inkább a tudáson és a készségeken alapul. Az informális és nem formális készségek láthatóvá tételével a hitelesítés segít áthidalni a hiányt a nagy keresletet jelentő ágazatokban:
  • Zöld és digitális átállás: a hanyatló ágazatokban sok munkavállaló rendelkezik olyan készségekkel, amelyek új iparágakban hasznosíthatók. A hitelesítés biztosítja, hogy ezeket a készségeket elismerjék és hatékonyan használják.
  • Társadalmi befogadás és méltányosság: a hitelesítés utat kínál a bevándorlók és a hátrányos helyzetű csoportok számára az oktatásba és a foglalkoztatásba való beilleszkedéshez.
  • Ifjúsági foglalkoztatás és aktív társadalmi részvétel: sok fiatal a formális oktatáson kívül, önkéntes és közösségi munka révén szerez értékes készségeket. A hitelesítés segít hivatalosan elismerni ezeket a tapasztalatokat, ami növeli a foglalkoztathatóságot. 
Ezzel az eszközzel a politikai döntéshozók, az oktatók és az érdekelt felek hatékony forrással gazdagodnak az egymástól való tanulás elősegítéséhez, a hitelesítési gyakorlatok javításához, és végső soron egy befogadóbb és készségorientáltabb Európa létrehozásához.A formális oktatás rugalmasságának és átjárhatóságának növelését célzó kreditrendszerek és a modularizálás - beleértve a mikrotanúusítványokat is - fejlesztésével együtt a tanulás jövője befogadó, rugalmas és minden készség elismerésére épül, függetlenül attól, hogy azt hol és hogyan szerezték meg.