Az összes EU tagállam csatlakozott az Európai Képesítési Keretrendszerhez!

2025-01-13

Spanyolország csatlakozásával december 12-től minden EU tagállam részese az EKKR-nek. A cikk bemutatja a keretrendszer előnyeit és azt, hogyan segít az Europass a különböző tagállamokban szerzett képesítések összehasonlításában és elismertetésében.

A 2008-ban létrehozott és 2017-ben az új trendek és kihívások alapján felülvizsgált Európai Képesítési Keretrendszer (továbbiakban: EKKR) egy fordítási eszközként szolgál, amely összehasonlíthatóbbá és könnyebben érthetővé teszi a nemzeti képesítéseket.

Az EKKR lehetővé teszi a politikai döntéshozók, oktatási szakértők, munkaadók, munkavállalók és polgárok számára, hogy jobban megértsék és összehasonlítsák az európai képesítéseket és képesítési rendszereket a különböző országokban és oktatási és képzési rendszerekben. Az EKKR valamennyi képzési szint és rendszer képesítéseit magában foglalja, és a tanulási eredményeken alapuló megközelítésen alapul, így megkönnyíti a tanulók és a munkavállalók határokon átívelő mobilitását. Az EU határain túlmutató EKKR-folyamatban összesen 41 ország vesz részt, 37 ország pedig már összekapcsolta keretrendszerét. Az EKKR Tanácsadó Csoport, amelynek aktív tagja a Cedefop, irányítja ezt az együttműködési folyamatot. 

EKKR: a képesítések átláthatóságának, összehasonlíthatóságának és elismerésének kulcsfontosságú eszköze

Amint azt az átláthatóság terén folytatott 20 éves együttműködést elemző tanulmány is kiemelte, az EKKR kulcsfontosságú eszköz a terület előmozdításában. Az átláthatóság fokozásával, valamint az egész Európán átívelő tanulás és mobilitás előmozdításával az EKKR kiteljesedése fontos fejlemény a jelenlegi uniós politikai kezdeményezésekre nézve is. 

Mit jelent ez az európai tanulók, munkavállalók, munkaadók és fiatalok számára?

  1. Az EKKR megkönnyíti a képesítések és azok szintjeinek összehasonlítását az egyes országok között. Például a spanyol képesítések mostantól könnyebben összehasonlíthatók a más uniós tagállamokban szerzett képesítésekkel. 
  2. Az európai munkavállalók és tanulók számára még több mobilitási lehetőség nyílik. 
  3. Az újonnan kiadott spanyol képesítések (pl. oklevelek és bizonyítványok) mostantól feltüntethetik a vonatkozó EKKR-szintet, ami átláthatóbbá és könnyebben érthetővé teszi a képesítéseket. Ez több lehetőséget teremt: a) az élethosszon át tartó tanuláshoz, mivel minden képesítés szélesebb körű elismerést kap, és b) a munkaerő-mobilitáshoz, mivel a hatóságok és a munkaadók Európa-szerte jobban megértik az eredeti képesítést, annak szintjét, a kapcsolódó tanulási eredményeket és az általa elérhető lehetőségeket. 

Dinamikus képesítési keretrendszerek a változó igényeknek megfelelően

A nemzeti oktatási és képzési rendszerek (NKR) folyamatosan fejlődnek, hogy megfeleljenek a változó munkaerőpiaci és társadalmi igényeknek. Az NKR-ek élő keretek, amit a folyamatos fejlesztésük - például az új képzettségtípusok, a mikrotanúsítványok felvétele -, valamint a frissített referenciajelentések rendszeres benyújtása is bizonyít. Ezek a frissítések beépülnek az EKKR folyamatába, pontos és megalapozott képet adva a képesítési rendszerekről, és erősítve az Európai Képesítési Keretrendszerbe vetett bizalmat.

Az EKKR és az Europass

Oklevélmelléklet és Europass-kiegészítő

Ez a két Europass által biztosított hivatalos dokumentum többek között az EKKR segítségével teszi lehetővé itthon megszerzett képesítéseink EU-ban történő, illetve külföldön megszerzett képesítéseink itthon történő elismertetését. Ezzel segítve a további tanulmányokat és a munkaerőpiacon történő egyszerűbb elhelyezkedést. Míg az oklevélmelléklet a diplomásoknak, az Europass-kiegészítő a szakképzésben tanultaknak segít.

Összehasonlító eszköz   

Az Europass-portálon elérhető összehasonlító eszköz lehetővé teszi az országos képesítési keretrendszerek összehasonlítását Európa-szerte. 

Az oldalon lehetőség nyílik két ország kiválasztására és összehasonlítására. Az összehasonlításból megtudható, hogy milyen képesítéstípusok szerepelnek az adott országok keretrendszereiben, és hogy azok hogyan viszonyulnak az EKKR-hez. Minden egyes országos képesítéstípust az oldal példákkal szemléltet. 

Nemzeti Képesítési Keretrendszerek (NKR) megismerése

Az Europass segítségével részletes információt kaphat egyes országok keretrendszereiről is.
Ezen oldalra látogatva egyesével lapozhat végig az országok között a legfontosabb információkért.