Az összes EU tagállam csatlakozott az Európai Képesítési Keretrendszerhez!
Spanyolország csatlakozásával december 12-től minden EU tagállam részese az EKKR-nek. A cikk bemutatja a keretrendszer előnyeit és azt, hogyan segít az Europass a különböző tagállamokban szerzett képesítések összehasonlításában és elismertetésében.
A 2008-ban létrehozott és 2017-ben az új trendek és kihívások alapján felülvizsgált Európai Képesítési Keretrendszer (továbbiakban: EKKR) egy fordítási eszközként szolgál, amely összehasonlíthatóbbá és könnyebben érthetővé teszi a nemzeti képesítéseket.
Az EKKR lehetővé teszi a politikai döntéshozók, oktatási szakértők, munkaadók, munkavállalók és polgárok számára, hogy jobban megértsék és összehasonlítsák az európai képesítéseket és képesítési rendszereket a különböző országokban és oktatási és képzési rendszerekben. Az EKKR valamennyi képzési szint és rendszer képesítéseit magában foglalja, és a tanulási eredményeken alapuló megközelítésen alapul, így megkönnyíti a tanulók és a munkavállalók határokon átívelő mobilitását. Az EU határain túlmutató EKKR-folyamatban összesen 41 ország vesz részt, 37 ország pedig már összekapcsolta keretrendszerét. Az EKKR Tanácsadó Csoport, amelynek aktív tagja a Cedefop, irányítja ezt az együttműködési folyamatot.
EKKR: a képesítések átláthatóságának, összehasonlíthatóságának és elismerésének kulcsfontosságú eszköze
- Az EKKR megkönnyíti a képesítések és azok szintjeinek összehasonlítását az egyes országok között. Például a spanyol képesítések mostantól könnyebben összehasonlíthatók a más uniós tagállamokban szerzett képesítésekkel.
- Az európai munkavállalók és tanulók számára még több mobilitási lehetőség nyílik.
- Az újonnan kiadott spanyol képesítések (pl. oklevelek és bizonyítványok) mostantól feltüntethetik a vonatkozó EKKR-szintet, ami átláthatóbbá és könnyebben érthetővé teszi a képesítéseket. Ez több lehetőséget teremt: a) az élethosszon át tartó tanuláshoz, mivel minden képesítés szélesebb körű elismerést kap, és b) a munkaerő-mobilitáshoz, mivel a hatóságok és a munkaadók Európa-szerte jobban megértik az eredeti képesítést, annak szintjét, a kapcsolódó tanulási eredményeket és az általa elérhető lehetőségeket.
Dinamikus képesítési keretrendszerek a változó igényeknek megfelelően
Oklevélmelléklet és Europass-kiegészítő
Összehasonlító eszköz
Nemzeti Képesítési Keretrendszerek (NKR) megismerése
Ezen oldalra látogatva egyesével lapozhat végig az országok között a legfontosabb információkért.