Elérhető az ELM Futurium
Új online csoport segíti az Európai Tanulási Modell implementálását A cél az Európai Tanulási Modell alkalmazásával kapcsolatos együttműködés növelése
Az Európai Bizottság az Európai Digitális Tanúsítványok (EDC) növekvő ütemű elterjedésére reagálva elindította az Európai Tanulási Modellel (ELM) foglalkozó Futurium csoportot.
A platform célja az együttműködés elősegítése, valamint a tapasztalatok és a bevált gyakorlatok megosztása az érdekelt felek és a végrehajtók között. Emellett az Európai Tanulási Modell és az Európai Digitális Tanúsítványok infrastruktúrájának folyamatos fejlesztését, elismertetését és validációját is támogatja.
További célkitűzés, hogy a tagállamok közzé tegyék a képesítésekre és tanulási lehetőségekre vonatkozó adatokat az Europass platformon.
A Futurium csoportok elsődleges céljai:
- összekapcsolják a programok megvalósítóit,
- megkönnyítik a különböző oktatási és képzési területeken - akár nemzeti, akár európai szinten – megvalósítandó vagy meglévő megoldásokról való eszmecserét
- folyamatosan tájékoztatják az érdekelt feleket az Európai Tanulási Modell és az Európai Digitális Tanúsítványok legújabb fejleményeiről.
A csoportok emellett az EDC infrastruktúrával és az ELM-mel kapcsolatos visszajelzések, valamint a konkrét fejlesztések és új funkciók iránti érdeklődés kifejezésére szolgáló csatornaként is szolgálnak.
Strukturált alcsoportok
A Futurium több alcsoportból fog állni, hogy az egyes érdeklődési köröknek és igényeknek megfeleljen:
- Az European Learning Modelalcsoportja:
a végrehajtók általi szabványos alkalmazásra és átfogó stratégiáira összpontosít, magára az adatmodellre összpontosítva. - Az Európai Digitális Tanúsítványokat (EDC) alkalmazók alcsoportja:
a Digitális Tanúsítványokat kibocsátó vagy kibocsátani szándékozó szervezetek számára. - Fejlesztői sarok:
az infrastruktúra nyílt forráskódú változatát alkalmazók számára létrehozott, technikai együttműködést ösztönző hely - „A képesítésekkel kapcsolatos adatkészletek nyilvántartása” (QDR) alcsoport:
a QDR-ben tanulási lehetőségeket, képesítéseket vagy akkreditációs adatkészleteket közzétevő tagállamok fóruma, ahol megoszthatják egymással a tanulási lehetőségeket és a legjobb gyakorlatokat (csak az illetékes nemzeti hatóságok meghívására hozzáférhető).
A szabadon hozzáférhető Futurium csoportok elősegítik a befogadást és lehetővé teszik a széles körű részvételt. Az Európai Tanulási Modellekkel foglalkozó csoport létrehozásával értékes lehetőségek nyílhatnak a végrehajtók számára a kapcsolatteremtésre, az egymás tapasztalataiból való tanulásra, valamint az európai tanulás és a digitális munkaerőpiac átjárhatóságának közös előmozdítására.
Következő lépések
Az új Futurium csoportok szerkezetének, tartalmának és funkcióinak bemutatása érdekében az Európai Tanulási Modell alcsoport 2024. szeptember 25-én webináriumot tartott. Ez az esemény amellett, hogy megismertette a résztvevőket a platform funkcióival és célkitűzéseivel, arra is alkalmat adott, hogy összegyűjtsék az ELM-felhasználók közösségének első visszajelzéseit és javaslatait. Az esemény diái ITT elérhetők. A webinárium során feltett kérdésekből összeállított gyakori kérdések dokumentumot is hamarosan elérheti a Futuriumon!