A jövő dokumentumai

2024-09-10

Az Europass és az Európai Bizottság bemutatja az Európai Digitális Tanúsítványokat!

A digitális tanúsítványok segítségével nyelvvizsgáinkat, diplomáinkat vagy épp szakképesítéseinket - akárcsak digitális bankkártyánkat – egy mozdulattal előhúzhatjuk majd telefonunkból.

Mik azok az Európai Digitális Tanúsítványok?

A digitális tanúsítvány nem más, mint egy olyan egységes formátum, mellyel könnyen és átláthatóan bemutathatóak a tanulási folyamatok és azok eredményei. Ezek lehetnek oklevelek, bizonyítványok vagy bármilyen készséget és képességet elismerő dokumentumok.
Az Európai Digitális Tanúsítványok, vagy röviden EDC-k (European Digital Credentials) az alábbi területeken nyújthatnak hitelesített igazolást:
  • képesítések: szakképzettséget igazoló dokumentumok, diplomák,
  • tevékenységek: kurzusokon való részvétel, nemformális tanulási eredmények, 
  • értékelések: például projektek sikeres teljesítése, 
  • jogosultságok: tanulási tevékenységekre vonatkozó kötelezettségek vállalása, mint például beiratkozás, tagság
A dokumentumok eredetét és integritását digitális aláírás (e-Seal) szavatolja.

Miért van szükség a digitális tanúsítványokra?

Habár a szabad munkaerőáramlás uniós alapjog, a gyakorlatban számos esetben okoz problémát egy adott országban szerzett szakképesítés vagy eredmény másik országban való igazolása. Erre az alapproblémára kívánják a legegyszerűbb megoldást nyújtani a digitális tanúsítványok. A cél, hogy a felhasználók egy profil elkészítését követően bármikor könnyedén elérhessék és megoszthassák hitelesített, szabványosított formátumú digitális tanúsítványaikat, bárhol az EU-n belül. 

A tanúsítványok nem csak a munkavállalók, a munkáltatók életét is nagyban megkönnyíthetik. Köszönhető ez annak, hogy használatukkal csökken az álláspályázatok feldolgozásának ideje és költsége, emellett a szabványrendszer érthetőbbé teszi az országon kívülről érkező jelöltek képességeinek felmérését. Sőt, az egységesített hitelesítési rendszer lehetővé teszi a hamis dokumentumok kiszűrését is. 

A digitális tanúsítványok az oktatás és képzés szereplőit is számos előnyhöz juttatják. Az intézmények az általuk kibocsátott dokumentumokat uniós szabványokkal hitelesítve erősíthetik, ezzel együtt a költségeiket is csökkenthetik, hiszen a digitális átállást követően a papír alapú hitelesítési rendszer lecserélhetővé válik. Az egységes hitelesítési rendszer segítheti őket abban is, hogy a más országokból érkező tanulók tanulmányi előéletét könnyebben megértsék.

 Az Európai Bizottság és az Europass célkitűzései az Európai Digitális Tanúsítványok létrehozásával tehát így foglalhatók össze: 
  • tegye lehetővé a polgárok számára, hogy könnyedén elérhessék a digitálisan hitelesített dokumentumaikat;
  • növelje az esélyegyenlőséget a munkaerőpiacon;
  • szolgálja a többnyelvűség elősegítését;
  • és könnyítse meg az elismerési folyamatokat. 
Az Európai Digitális Tanúsítvány előnyei más, hasonló kezdeményezésekkel szemben elsősorban abból fakadnak, hogy egy teljesen egységes, szabványdokumentumként funkcionáló eszköz létrehozása a cél. Ezáltal keretrendszere közvetlenül az európai elismerési eszközökhöz igazodik. Az oktatás minden szintjét és szektorát érinti, illetve formális, nemformális és informális tanulási eredmények rögzítését is lehetővé teszi. Végül, de nem utolsó sorban ingyenesen elérhető és nyílt forráskódú.

Hogyan vehető igénybe? 

Mindenekelőtt a tanúsítvány kiállításhoz szükséges egy szerződés a kiállító szervezet és az Európai Bizottság között, ezzel is garantálva a dokumentum biztonságát és hitelességét. Ezt követően az oldal pontosan végig vezeti a felhasználót a kreációs folyamaton.

Az Európai Digitális Tanúsítványok létrehozásához készített oldal itt érhető el.

Fontos megjegyezni, hogy a tanúsítványok használata még nem elterjedt és általánosan elfogadott. Sikere a mi felelősségünk is, ismerkedjünk meg vele és terjesszük a hírét, hogy a szabad uniós munkaerőáramlás egyik alapvető akadálya minél hamarabb elhárulhasson.