Tegye próbára digitális készségeit!

2024-08-21

A digitális készségek az élet számtalan területén válhatnak hasznára, az Europass pedig egy innovatív teszttel segít felmérni tudását a területen! A teszt kiértékeli a felhasználó kompetenciáit és hiányosságait, majd az értékelés alapján fejlesztési lehetőségeket is javasol.

A digitális készségek alapjait elsajátítva új kapuk nyílnak számtalan újabb ismeret felé. Javíthatja az önbizalmat a technológia használatához a munkában, a tanulásban és a mindennapi életben. Manapság számos munkakörben szükség van rájuk, akár olyan munkakörökben is, amelyek nem igényelnek magas szintű képesítést vagy tapasztalatot. A vásárláshoz, a banki ügyintézéshez, valamint a családdal és a barátokkal való kapcsolattartáshoz is mindennap szükség lehet a digitális készségekre.
Az Europass digitális önértékelő tesztjén keresztül egyértelművé válik, hogy a felhasználó digitális készségei melyik területeken és milyen szinten fejlettek. Ez segít abban, hogy kifejezetten azon területek fejlesztésére koncentrálhat, amelyekre igazán szüksége van ahhoz, hogy közelebb kerüljön álommunkájához vagy könnyebbé tegye mindennapjait. 

A teszt kitöltésének menete

A teszt kitöltését innen, az Europass portálról lehet elkezdeni. Egy álommunka megjelölésével indul, majd a kérdőív a munkakörhöz szükséges kompetenciákhoz, illetve általános digitális ismeretekhez kapcsolódóan fog többféle (rövidebb / hosszabb feleletválasztós, eldöntendő, időre megválaszolandó) kérdést feltenni.
A teszt kitöltése körülbelül fél órát vesz igénybe. 

Mely kompetenciaterületeket vizsgálja az Europass digitális önértékelő teszt?

Információ- és adatkezelési jártasság

​A teszt „Információ- és adatkezelési jártasság” része a különböző típusú digitális tartalmak (fájlok, weboldalak stb.) kereséséhez, eléréséhez és a közöttük való navigáláshoz szükséges készségeket méri. Tehát ide tartozik a különböző információforrások összehasonlításának képessége és annak megértése is, hogy mely információforrások megbízhatóak. A mappák és a különböző típusú fájlok tárolásának, kezelésének és rendszerezésének képessége szintén e kompetenciaterület részét képezi.

Kommunikáció és együttműködés

A „Kommunikáció és együttműködés” rész azokat a digitális technológiák használatához szükséges készségeket vizsgálja, amelyek segítségével a kitöltő interakcióba léphet, kommunikálhat és együttműködhet másokkal. Ebbe beletartozik az is, hogy digitális szolgáltatások igénybevételével tudjon részt venni a társadalomban (pl. online előfizetések ismerete, ügyfélkapu használata, digitális csekkbefizetés stb.) A saját internetes identitás és az ezzel esetlegesen együtt járó „hírnév” webes kezelésének képessége is e kompetenciaterület részét képezi. Nem magától értetődő ugyanis a tudatos hozzáállás az egyszerre többezer felhasználóval való állandó kapcsolattartás, vagy az onnan érkező reakciók feldolgozását tekintve.

Digitális tartalomgyártás

A „Digitális tartalomgyártással” kapcsolatos kérdések a különböző típusú digitális tartalmak – köztük a szöveg- és multimédiás fájlok – létrehozásához és szerkesztéséhez szükséges készségeket vizsgálja. Ez magában foglalja a különböző típusú információk és tartalmak javításához és integrálásához szükséges készségeket is. A szerzői jog és a licencek működésének megértése, valamint a programok megfelelő használatának képességei szintén e kompetenciaterület részét képezik.

Biztonság

Az eszközök, a tartalom, a személyes adatok és a magánélet védelméhez szükséges készségeket, valamint azt méri, hogy a kitöltő személy tisztában van-e a digitális környezetek kockázataival és fenyegetéseivel. Ez magában foglalja a testi és lelki egészség védelméhez, valamint a társadalmi jólétet és befogadást szolgáló digitális technológiák ismeretéhez szükséges készségeket is. A digitális technológiák használatának környezeti hatásaival kapcsolatos tudatosság szintén része ennek a kompetenciaterületnek. Erről szól a teszt „Biztonság” rovata.

Problémamegoldás

Végül, de nem utolsó sorban, a teszt „Problémamegoldás” része olyan készségeket mér, amelyekkel azonosítani tudja az igényeket és a műszaki problémákat, és ki tudja választani a megfelelő technológiai megoldásokat. Ez magában foglalja azokat a készségeket is, amely képessé teszi az egyént, hogy digitális eszközökkel innovatív folyamatokat és termékeket állítson elő. Az a képesség, hogy megértsük, mely digitális kompetenciákat kell fejlesztenünk, és hogy lépést tartsunk a digitális fejlődéssel, szintén e kompetenciaterület részét képezi.

Értékelés

A kitöltést követően a teszt eredménye azonnal megtekinthető, a regisztrált felhasználók pedig később is elérhetik azt, az Europass profil „Készségeim” menüpontjában.A teszt a részpontszámok alapján egy összértékelést is ad (pl. Középszint), de a részeredményeket különállóan is bemutatja.  

További fejlődés az értékelés mentén

​Az értékelést követően a profil lehetőséget biztosít arra, hogy ingyenes, online kurzusokon keresztül fejleszthessük tudásunkat azokon a területeken, ahol hiányosságok merültek fel. Ez a „Tanulási ütemterv” menüpontból érhető el. Itt a teszt kitöltését követően az oldal megmutatja, hogy a választott álommunkához mely digitális készségeket kell erősíteni, és ehhez segédanyagokat is kínál. Elvégezhető pl. távmunkára felkészítő tesztet, de akár a „Társadalmi szerepvállalás és részvételiség online” kurzus is elérhető például. Ezek kevesebb, mint fél óra időbefektetéssel is rendkívül hasznos készségekkel látják el a felhasználót az adott témakörben.
A Tanulási ütemterv menüpontban a tanulási cél kiválasztását követően bal oldalt megtekinthetőek a felhasználó digitális kompetenciáinak értékelései, majd azokra külön kattintva a jobb oldalt az azok erősítéséhez szükséges feladatokat találhatók.

 

A tesztről egy angol nyelvű bemutató videó is megtekinthető.