Hatályba lépett a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály
2024. augusztus 1-jén lépett hatályba a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály (MI-törvény). Célja, hogy elősegítse a mesterséges intelligencia felelősségteljes fejlesztését és alkalmazását az Európai Unióban-ban. A jogszabály a mesterséges intelligenciára vonatkozó első olyan jogi keret, amely kezeli kockázatait, és arra ösztönzi Európát, hogy globális szinten vezető szerepet játsszon egy indokolt jogi keretrendszer megteremtésében.
A Bizottság által 2021 áprilisában javasolt és az Európai Parlament és a Tanács által 2023 decemberében elfogadott MI-törvény a polgárok egészségét, biztonságát és alapvető jogait érintő lehetséges kockázatokkal foglalkozik. Egyértelmű követelményeket és kötelezettségeket ír elő a fejlesztők és az alkalmazó felek számára a mesterséges intelligencia konkrét felhasználásának tekintetében, miközben csökkenti a vállalkozások adminisztratív és pénzügyi terheit.
Az új jogszabály egységes keretet vezet be valamennyi uniós országban. Alapelve, hogy a mesterséges intelligenciát a jövőbe tekintően és a kockázatok kellő mérlegelése mellett kell szabályozni.
Az Európai Unió ebben a szellemben 4 kockázati kategóriát állapított meg:
- Minimális kockázat: a legtöbb mesterséges intelligenciát alkalmazó rendszerre, például a spamszűrőkre és a mesterséges intelligenciát támogató videójátékokra nem vonatkozik a MI-törvény szerinti kötelezettség, de a vállalatok önkéntesen további magatartási kódexeket fogadhatnak el.
- Konkrét átláthatósági kockázat: az olyan rendszereknek, mint a chatbotok, egyértelműen tájékoztatniuk kell a felhasználókat arról, hogy egy géppel lépnek kapcsolatba, míg bizonyos mesterséges intelligencia által generált tartalmakat ekként kell megjelölni.
- Magas kockázat: a magas kockázatú MI-rendszereknek, például a MI-alapú orvosi szoftvereknek vagy a munkaerő-toborzásra használt MI-rendszereknek szigorú követelményeknek kell megfelelniük. Ilyen követelmények pl. a kockázatcsökkentő rendszerek, az adatkészletek kiváló minősége, a felhasználók egyértelmű tájékoztatása vagy az emberi felügyelet.
- Elfogadhatatlan kockázat: például az olyan MI-rendszerek, amelyek lehetővé tennék a kormányoknak vagy vállalatoknak a "társadalmi kreditrendszer" kialakítását. Ezek egyértelműen veszélyeztetik az emberek alapvető jogait, és ezért tiltottnak minősülnek.
Az Európai Unió világelső kíván lenni a biztonságos mesterséges intelligencia terén. Az emberi jogokon és alapvető értékeken alapuló, erős szabályozási keret kialakításával az Európai Unió olyan mesterséges intelligencia-ökoszisztémát alakíthat ki, amely mindenki számára előnyös. Ez jobb egészségügyi ellátást, biztonságosabb és tisztább közlekedést, valamint jobb közszolgáltatásokat jelent a polgárok számára. Innovatív termékeket és szolgáltatásokat hoz, különösen az energia, a biztonság és az egészségügy területén, valamint nagyobb termelékenységet és hatékonyabb gyártást a vállalkozások számára, míg a kormányok az olcsóbb és fenntarthatóbb szolgáltatásokból, például a közlekedésből, az energiából és a hulladékgazdálkodásból profitálhatnak.
A közelmúltban a Bizottság konzultációt indított az általános célú mesterséges intelligencia (GPAI) modellek szolgáltatóinak gyakorlati kódexéről. Ez a kódex, amelyet a mesterséges intelligenciáról szóló törvény ír elő, olyan kritikus területekkel foglalkozik majd, mint az átláthatóság, a szerzői joggal kapcsolatos szabályok és a kockázatkezelés. Az EU-ban működő GPAI-szolgáltatók, vállalkozások, a civil társadalom képviselői, jogtulajdonosok és tudományos szakértők véleményüket és megállapításaikat nyújthatják be, amelyek a Bizottság által hamarosan elkészítendő GPAI-modellekre vonatkozó gyakorlati kódex tervezetébe fognak beépülni.
A GPAI-ra vonatkozó rendelkezések 12 hónap múlva lépnek hatályba. A Bizottság várhatóan 2025 áprilisáig véglegesíti a gyakorlati kódexet. Emellett a konzultáció során kapott visszajelzések a Mesterséges Intelligenciával Foglalkozó Európai Hivatal munkájához is hozzájárulnak majd, amely a MI törvénynek a GPAI-ra vonatkozó szabályainak végrehajtását és érvényesítését fogja felügyelni.
Forrás: https://commission.europa.eu/news/ai-act-enters-force-2024-08-01_en