Felkészülés az állásinterjúra – az első lépésektől a sikeres felvételig

2023-12-04

Természetes dolog izgulni állásinterjú előtt, sokan azonban túlságosan aggódnak miatta. Megfelelő felkészüléssel nagy mértékben csökkenthetjük a vele járó feszültséget, és még jó élményeket is szerezhetünk.

Első lépések 

A legfontosabb eszközök az állásinterjúra való felkészülésben az álláshirdetés, a cég honlapja és a pályázati anyagod. Nagyon fontos, hogy minden álláshirdetést ments le amire jelentkeztél, mert sűrűn előfordul, hogy mire behívnak interjúra, az álláshirdetés már lekerül az oldalról. 

Az interjúra való felkészülést érdemes a cég honlapjának áttekintésével kezdeni és közben egy rövid jegyzetet készíteni az alábbi információkról:

• Ki/kik a tulajdonos/ok?

• Melyik országban van a cég központja?

• Milyen leányvállalatai és/vagy telephelyei vannak?

• Mennyi munkavállalója van?

• Milyen tevékenységei vannak?

• Milyen termékei vannak?

• Mire büszke, milyen eredményei vannak?

• Mik a főbb értékei?

• Milyen tevékenységei vannak vállalati felelősségvállalás témában?

Felkészülés 

Ebben a cikkben alapvetően az első személyes vagy online állásinterjúra való készüléshez adunk segítséget. Abban az esetben, amikor csak egy körös az interjú, általában a pozíció közvetlen vezetője és a cég egy HR kollégája van jelen. Több körösnél előfordulhat, hogy csak a HR munkatárs. A felkészülés közben érdemes jegyzeteket készíteni, online interjú során akár előttünk is lehet vontlevezetőként, személyes interjún pedig a kezdés előtt még megéri átfutni. Az állásinterjún elhangzó kérdéseket alapvetően 3 csoportba soroljuk. 

Általános kérdések: Az interjúk általában bemutatkozással indulnak. Érdemes tömören beszélned magadról, és olyan elemeket megemlíteni, amellyel kapcsolatba tudod hozni magad a céggel, a betöltendő munkakörrel és az elvégzendő feladatokkal. Sokszor megkérdezik, hogy miért hozzájuk jelentkeztél. A válaszban érdemes kapcsolatot találni a céggel, pl.: „Számomra nagyon motiváló az a cégen belüli előre meneteli rendszer, amelyben a teljesítményem alapján van lehetőségem más pozíciókba is továbblépni.” 

Speciális kérdések: Ebbe a kérdéskörbe a személyiséget vizsgáló és a speciális szakmai tudásra vonatkozó kérdések tartoznak. A szakmai kérdések mindig az elvégzendő feladatokhoz kapcsolódnak pl.: egy szoftver használata (akár úgy is, hogy konkrét feladatot kap az interjúzó), egy prezentáció elkészítése, esetleg konkrét ismeretre vonatkozó kérdések a pozícióhoz kapcsolódó témakörben. A személyiségre vonatkozó tipikus kérdések pl.: „Mondjon magáról 5 pozitív és 5 negatív tulajdonságot” - erre a kérdésre érdemes előre felkészülni, mert sűrűn előfordul. Pozitív tulajdonságoknál érdemes olyanokat találni, amelyek kapcsolódnak a megpályázott álláshoz, a negatívakhoz pedig olyanokat, amelyek nem kiemelten fontosak a feladatok elvégzésében. Gyakran előforduló kérdés még: „Mi volt életének a legnagyobb sikere, illetve legnagyobb kudarca?”. Sok esetben előfordul, hogy egy tipikusan megjelenő szituációt kell eljátszani az interjú alanynak pl.„Mit tesz vezetőként abban a helyzetben, ha az egyik alkalmazott késve ér a munkába? Ön lesz a vezető én pedig a beosztott.” A pozícióban gyakran előforduló feladatokkal kapcsolatban érdemes előre felkészülni szituációkra. 

Kényes kérdések: Ezek a kérdések főként a magánélethez kapcsolódnak. Sajnos előfordult már, hogy, hogy arról érdeklődik az interjúztató, hogy van-e gyermeke vagy mikor tervez házasságot esetleg gyermeket vállalni. Ezekben a helyzetekben az álláskeresőnek alapvetően két lehetősége van: vagy válaszol vagy nem, de alapvetően senki nem köteles ezekre a kérdésekre válaszolni. Kényes kérdés lehet továbbá, az, amikor a bérigény felől kérdezik az interjú alanyt, bár ez fontos információ a cég számára abból a szempontból, hogy a jelölt mennyire illeszkedik az általuk tervezett bérsávhoz. Ahhoz, hogy reális összeget tudjon mondani az álláskereső, érdemes felderítenie, hogy a munkaerőpiacon az általa megpályázott pozícióban egy hasonló cégnél mennyi a reális fizetés. 

Amivel még mindenképpen érdemes foglalkozni a felkészülés során, a konkrét kérdések a céggel kapcsolatban. Az interjú vezetője általában teret ad a jelölt kérdéseinek, ilyenkor 2-3 szakmai kérdést érdemes feltenni, amihez támpont lehet a cég honlapjáról megszerezett információk. Ha szeretnél még többet megtudni az állásinterjúra való felkészülésről, akkor kattints az Europass weboldalára. Sok tippel és információval tudunk segíteni!