Hogyan fogalmazd meg a bérigényedet?


A fizetés kérdésköre az álláspályázat három szakaszában kerülhet terítékre. Először az álláshirdetésben illetve az erre küldött pályázati anyagban. Ha itt nem kell nyilatkozni, akkor a telefonos előszűrő beszélgetésen kérdezhetnek rá, hogy „mennyiért vállalná el a munkát”. A harmadik lehetőség – amikor legkésőbb előkerül – az az állásinterjún történik.

Amiért érdemes ezt komolyan venni: munkahelyen belül később nehéz béremelést kiharcolni.

Nézd meg, mennyiből jössz ki egy hónapban. Bármennyire is vonzó egy munkaadó, ahol sokat tanulhatsz, bérigényeddel ne menj a havi megélhetési összeg alá.

Kérdezz ismerősöket. Például már dolgozó egykori egyetemi csoporttársakat és ügyelj arra, hogy a kinézetthez hasonló méretű, profilú cégekről gyűjts adatokat. Cégnagyság, iparág és földrajzi elhelyezkedés alapján is nagyok lehetnek a különbségek.

Kérdezd a személyzeti tanácsadót. Ha közvetítő cégen hirdették meg az állást, akkor meg lehet kérdezni a kapcsolattartót, hogy mennyit lehet kérni. Ő a munkaadótól független HR tanácsadó, aki a két fél közötti kapocs. Egyrészt érdeke, hogy betöltsék az állást, másrészt az is, hogy elégedett legyen a munkaadó és a munkavállaló egymással, máskülönben új embert kell javasolnia a munkára (és ezért már nem kap közvetítői díjat, ez a garancia része).

Nézz utána a neten fórumokban. Például a Glassdoor portálon egy-egy cégre keresve anonim felhasználók által megadott számok is megjelennek. Különféle bérinformációs portálok átlagadatai viszont nagyon félrevihetnek.

Ne te hozd elő a fizetés kérdését. Várd meg, míg a munkaadó rátér. Ha te jössz vele elő, annak az az üzenete, hogy téged csak a pénz érdekel. Ha viszont terítékre kerül, akkor légy határozott, nézz az interjúztató szemébe és közöld: „Ezt a pozíciót havi nettó … forintért tudom elvállalni.”

Mondj 10 százalékkal többet, mint amit szeretnél elérni. Hogy tudj alkudni, tedd kicsit feljebb a lécet és nettó összeget adj meg.

Gondolkodj csomagban. Ha a munkaadó kevesebbet ajánl, akkor kérj mást. Ez lehet tanulmányok finanszírozása, céges autó, albérleti támogatás, kedvezményes termékvásárlás, cafeteria, részbeni távmunka.